Co jedzą króliki domowe?

Co jedzą króliki domowe?

Królik jest jednym ze zwierząt domowych, które najchętniej przyjmujemy pod swój dach. Jego przewód pokarmowy stanowi od 10 do 20% masy całego ciała. Zaś żołądek i jelito ślepe są proporcjonalnie największe w odniesieniu do wszystkich monogastrycznych zwierząt. Ponieważ pasaż treści pokarmowej u królika jest szybki, może z łatwością utrzymać małe rozmiary i niską masę ciała.

Żywienie królika, czyli składniki, których nie może brakować w jego diecie

Żywienie królików miniaturowych nie jest skomplikowane, ale wymaga dostosowania się do pewnych zasad. Tylko wtedy będą żyły w zdrowiu i szczęściu, ciesząc się zarazem lśniącym i zadbanym futerkiem.

Włókno pokarmowe

Organizm królika jest przystosowany do trawienia pożywienia, które zawiera duże ilości włókna pokarmowego, podstawowego składnika diety tych zwierząt domowych. Włókna pokarmowe to związki chemiczne spośród węglowodanów złożonych, które wchodzą w skład ścian komórek roślinnych. W tym przypadku włókna te dzieli się na włókna nieprzyswajalne, które pozwalają królikom ścierać stale rosnące zęby, a także włókna przyswajalne, które ulegają fermentacji w jelicie ślepym i tym właśnie sposobem są źródłem substratów dla mikroorganizmów fizjologicznych odpowiedzialnych za dany proces i dla ssaka.

Węglowodany

Węglowodany są źródłem energii. Ich trawienie i wchłanianie odbywa się w żołądku i jelicie cienkim. Cukry proste przyczyniają się do nagłego wzrostu insuliny i są szybko trawione. Z kolei węglowodany złożone są długo trawione, więc uwalniają energię powoli i stopniowo, nie powodując przy tym gwałtownego wyrzutu insuliny. Węglowodany w diecie królika nie powinny przekraczać 50% kalorii. Ich nadmiar prowadzi do otyłości.

Białka

Bardzo ważnym składnikiem pokarmowym w diecie królików są białka. Ich niedobór prowadzi do słabej regeneracji tkanek, ale nadmiar obniża apetyt, zwiększa pH w przewodzie pokarmowym, wywołuje zaburzenie równowagi w mikroflorze jelitowej. Co więcej, duża ilość białka zwiększa produkcję i wydzielanie amoniaku. Źródłem białka są rośliny.

Tłuszcze

Kolejny ważny składnik to tłuszcze, które powodują, że pokarm jest smaczniejszy. Poza tym są źródłem energii, stymulują perystaltykę i jednocześnie obniżają wchłanianie wapnia. Nadmiar tłuszczy prowadzi do otyłości, a nierzadko również do stłuszczenia wątroby i kwasicy ketonowej.

Witaminy

Bardzo ważne, zarówno w diecie królików domowych, jak i wszystkich organizmów żywych, są witaminy. Niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania królików to witamina A, witaminy z grupy B, witamina C, D, E oraz K.

Minerały

Tak samo ważne są minerały. Wymienić tu trzeba wapń, fosfor, magnez oraz cynk. Zarówno ich niedobór, jak i nadmiar, może mieć negatywny wpływ na organizm i samopoczucie królika domowego.

Żywienie królika domowego – ogólne zasady

Właściwe żywienie królika prowadzi nie tylko do zachowania zdrowia, ale też dobrego samopoczucia i atrakcyjnego wyglądu. Ważne jest, aby zadbać o urozmaicenie jego diety. By dawkować poszczególne produkty żywieniowe w odpowiednich proporcjach, najlepiej posłużyć się piramidą żywieniową.
Przed podaniem czegokolwiek swojemu królikowi, trzeba sprawdzić, czy wybrany produkt jest świeży. Chcąc podać zwierzakowi siano, suszone rośliny, liście, trzeba ocenić je pod względem zapachu, koloru oraz stopnia wysuszenia i obecności zanieczyszczeń. Bardzo ważne jest, aby zbierać te produkty w bezpiecznych miejscach, z daleka od źródeł zanieczyszczeń biologicznych i chemicznych.
Przed podaniem posiłku, trzeba go odpowiednio przygotować, na przykład zieleninę, warzywa i owoce umyć pod bieżącą wodą, a następnie dobrze osuszyć. Produkty, które zostaną podane zwierzakowi, muszą mieć temperaturę pokojową. Nie mogą być ani ciepłe, ani też prosto z lodówki.

Do diety królika można wprowadzać nowe produkty, ale należy to robić bardzo stopniowo, aby organizm mógł się do nich przyzwyczaić, przystosować do przetwarzania jeszcze dotąd nieznanych składników. Najlepiej podawać królikowi nowy produkt w ilości mieszczącej się na łyżce stołowej. I tak przez 3 dni. Jeżeli nie wystąpią niepokojące zmiany w apetycie, oddawaniu kału czy w wyglądzie królika, będzie można zwiększyć porcję tego pokarmu. Króliki miniaturowe muszą mieć stały dostęp do świeżej, czystej wody. Nie zaszkodzą im także napary z ziół i herbaty owocowe.

Żywienie królika miniaturowego – piramida

Na samym dole piramidy znajdują się – siano, suszone zioła, liście oraz gałęzie. Produkty te powinny pochodzić z różnych ziem i czasów zbioru, co ma wpływ na ich skład chemiczny.
Na drugim miejscu w piramidzie jest zielenina. Chodzi tu o świeżą trawę, zioła, kwiaty oraz liście i pędy tych roślin. Polecane kwiaty to między innymi: aksamitka, bodziszek, aster, bratek, chryzantemy, goździki, maciejka, nasturcja czy złocień krzewiasty. Ponadto w zieleninie nie może zabraknąć kiełków oraz liści pędów drzew i krzewów owocowych (agrestu, brzoskwini, maliny, gruszy, jabłoni, porzeczki, jeżyny), liści i pędów drzew liściastych (bambusa, klonu, lipy, olchy czarnej, topoli, wierzby), liści warzyw (buraka, cukinii, brokułu, kalarepy, marchwi, pietruszki, selera). Ten poziom piramidy to też miejsce dla trawy i roślin łąkowych. Wymieniać tu można je długo. Mogą to być: babka lancetowata, chaber bławatek, cykoria podróżnik, fiołek polny, jałowiec, komonica zwyczajna, koniczyna łąkowa, krwawnik pospolity, mięta polna, mniszek lekarski, oset, rumianek pospolity, stokrotka polna czy tasznik pospolity. A jeśli chodzi o zioła, to królik chętnie zje bazylię, rozmaryn, lawendę, melisę, szałwię, lubczyk i kolendrę. Można podawać mu również wszystkie zielone części zbóż.

Trzecie miejsce w piramidzie zajmują warzywa. Królik powinien zjadać trzy różne surowe warzywa dziennie. W porcji od 0,5 do 1 szklanki. Warzywa, które zawierają duże ilości węglowodanów, czyli buraki, dynię i marchewki powinno się podawać zwierzakowi do 3 razy w tygodniu i to w niewielkich ilościach. Ograniczyć należy również kapustę, brokuły, kalafior i brukselkę, czyli te warzywa, które powodują nadmierne wytwarzanie gazów. Królików nie wolno karmić czosnkiem, cebulą, ostrą papryką i ziemniakami. Warzywa odpowiednie dla tych domowych zwierzaków to między innymi: kapusta pekińska, burak cukrowy, bataty, cukinia, dynia, jarmuż, koper, kukurydza, ogórek, pomidor, rzepa, rzodkiewka, sałata, seler i szpinak. Kolejny poziom w piramidzie zajmują owoce. Ponieważ zawierają cukry proste, można podawać je królikowi tylko raz dziennie, do 3 razy w tygodniu i to w niedużych ilościach. Owoce mogą być przeróżne i praktycznie wszystkie dostępne na rynku, w tym egzotyczne, na przykład ananasy, arbuzy, czereśnie, gruszki, jabłka, kiwi, kaki, maliny, mango, morele, nektarynki, porzeczki czarne, żurawina, mandarynki, limonki, brzoskwinie i inne. Królik chętnie też zje owoce suszone, a także nasiona słonecznika, lnu i sezamu. Można go karmić migdałami, pestkami dyni i wszystkimi orzechami. Na samej górze piramidy znajduje się karma i nie bez powodu. Powinna być tylko dodatkiem w diecie królika miniaturowego. W sprzedaży dostępne są wieloelementowe mieszanki, których się nie poleca, ponieważ trudno jest określić dokładną ilość składników odżywczych i energetycznych, witamin i minerałów. Lepszym wyborem są więc homogenne granulaty, których skład jest zbilansowany. Te karmy są bardziej dostosowane do potrzeb konkretnych królików, ich stanu i wieku. W sprzedaży można też znaleźć karmy weterynaryjne dla chorych królików. Składniki, które zawierają, wspomagają leczenie.

Jedzenie dla królika – częstotliwość podawania pokarmów

Króliki miniaturki powinny mieć nieograniczony dostęp do siana i wody. 100 g warzyw dziennie to idealna porcja dla królika średniej wielkości. Z ilością owoców, jak już wiadomo, nie należy przesadzać. 1-3 razy w tygodniu, w niedużych ilościach.

Zabronione jedzenie dla królika miniaturki

Króliki miniaturki nie mogą jeść roślin doniczkowych, ogrodowych i dziko rosnących. Wymienić należy przede wszystkim blekot pospolity, drzewa iglaste, jaskółcze ziele, jaskier, liście rabarbaru, łubin, przestęp dwupienny, szczwół plamisty, wiciokrzew, czy złocień maruna.
Produkty wymienione powyżej są na tyle różnorodne, że bez problemu każdy właściciel tego domowego zwierzaka znajdzie w nich te, które umożliwią stworzenie urozmaiconego jadłospisu na każdy dzień.

Żywienie królika miniaturki – w skrócie

Poniżej o żywieniu królików domowych na skróty, czyli najczęściej zadawane pytania.

Tak, jako okazjonalny smakołyk.

Tak, w niewielkich ilościach.

Tak, w niewielkiej ilości.

Tak, w niewielkiej ilości.

Zdania na ten temat są podzielone.

Tak, wyłącznie świeżą i rosnącą z dala od zanieczyszczeń.

Tak, w niewielkiej ilości.

Share This :

Dodaj komentarz