Chomiki występują w ponad 300 gatunkach. Jednak nie wszystkie nadają się do hodowli w domu. Wśród tych najpopularniejszych znajdują się: chomik syryjski i dżungarski. Chomiki są bardzo aktywne i uwielbiają ruch. Ich łagodne oraz przyjazne nastawienie do innych zwierząt domowych i ludzi, w tym dzieci, motywuje wiele osób do zakupu tego gryzonia. By jednak mógł cieszyć się zdrowiem i pięknym wyglądem, trzeba go w odpowiedni sposób odżywiać.
Co je chomik?
Prawidłowe żywienie chomików gwarantuje im piękne, lśniące futerko, a do tego dobrą kondycję i długie życie w zdrowiu. Trzeba także pamiętać, że zęby chomików syryjskich i dżungarskich ciągle rosną, dlatego gryzonie te potrzebują pożywienia, które skutecznie będzie je ścierać. Jedzenie chomików często kojarzy się głównie z rozmaitymi mieszankami ziaren. Tymczasem dieta tego zwierzaka musi być odpowiednio zbilansowana i zróżnicowana. Nie może brakować w niej soli mineralnych i witamin.
Produkty, których nie może brakować w diecie chomika
Chomiki jedzą przede wszystkim ziarna zbóż, które stanowią podstawę ich codziennego jadłospisu. Jednak w diecie tych gryzoni nie może brakować też owoców, warzyw, ziół oraz produktów białkowych.


Jakie ziarna jedzą chomiki?
Ziarna, którymi powinno się odżywiać chomiki, można kupić w sklepie zoologicznym. Najlepiej wybierać gotowe mieszanki. Bardzo ważne jest, tylko aby nie były zawilgocone i spleśniałe. Na takie ziarna można trafić, gdy są źle przechowywane. Jeśli zaobserwujemy wilgoć lub pleśń, musimy koniecznie zrezygnować z podania chomikowi tych zbóż. Każdy, kto ma chęć, może samodzielnie przygotować autorską mieszankę dla swojego pupila. W tym celu warto wykorzystać ziarna amarantusa, jęczmienia, owsa, pestek dyni, kukurydzy, pszenicy, słonecznika, żyta i prosa. W sytuacji, w której zabraknie ziaren, można nakarmić chomika kaszą. Na przykład jaglaną, manną, gryczaną, pęczak i jęczmienną albo płatkami zbożowymi, takimi jak – orkiszowe, jaglane, gryczane, czy owsiane. Dla uzyskania atrakcyjnego stanu futerka warto raz na jakiś czas podać zwierzakowi siemię lniane, ale jednorazowo tylko kilka ziaren.
Jakie owoce powinny jeść chomiki?
Chomiki bardzo chętnie zjadają owoce, więc można podawać je swojemu zwierzakowi w niedużych porcjach 2 razy w tygodniu. Tym sposobem do organizmu gryzonia zostaną dostarczone ważne dla jego rozwoju witaminy i sole mineralne. Jednorazowa porcja musi zawierać owoce obrane i posiekane na drobne kawałeczki. Owoce, które przypadną do gustu chomikowi, to figi, borówki amerykańskie, wiórki kokosowe, porzeczki, maliny, jagody, melony, jabłka, truskawki, żurawinę, a także winogrona, poziomki oraz owoce dzikiej róży.
Raz na jakiś czas, ale naprawdę rzadko, można podać chomikowi arbuza, ananasa i kiwi. To owoce, które zakwaszają mocz, dlatego chomiki nie powinny jeść ich często i w większych ilościach. Sporadycznie chomik może zjeść banana i gruszkę. Pierwszy z owoców w nadmiarze powoduje zaparcia, a drugi wzdęcia. Należy zachować ostrożność w przypadku owoców pestkowych, które zawierają duże ilości cukru. W połączeniu z wodą mogą wywoływać biegunkę.

Jakie warzywa podawać chomikom?
Warzywa można podawać chomikowi codziennie, ale w małych ilościach, czyli w takich porcjach, które będą w stanie zjeść na raz. Warzywa, które nie zaszkodzą, a korzystnie wpłynął na funkcjonowanie organizmu tych zwierzaków, to: marchewka, kukurydza, brukiew, cukinia, kabaczek, ogórek, papryka, dynia, czerwone buraki, pasternak, pietruszka, roszponka, pomidor.
W minimalnych ilościach można karmić chomika brokułem, kalafiorem i kalarepą. Są to jednak warzywa powodujące wzdęcia. Stąd te ograniczenia. Chomiki chętnie zjedzą też liście sałaty i selera, ale muszą być pozbawione nawozów.
Produkty białkowe dla chomików
Produkty białkowe, które można podawać chomikowi, to świeże oraz suszone chrząszcze, pasikoniki i larwy mączniaków. Nie zaszkodzi także plasterek gotowanego albo surowego mięsa kurczaka, indyka, czy nawet ryby. Chomik zje też jajko gotowane na twardo.
Dieta bogata w zioła i chwasty
Zioła i chwasty podawane chomikowi nie mogą być pryskane. Najlepiej, aby rosły z dala od ruchliwej ulicy. Mogą to być: koniczyna, krwawnik, majeranek, melisa, nagietek, oregano, rzeżucha, szałwia, tymianek i stokrotka. Chomik zje również bazylię, koperek, lubczyk, malwę, nasturcję, rumianek i trawę. Mniszkiem lekarskim też można karmić chomiki.
Jakie twarde produkty warto podawać chomikom?
Zęby chomików cały czas rosną. Dlatego muszą jeść twarde produkty, aby je ścierać. Mogą to być kolby przeznaczone dla gryzoni, a także gałązki drzew owocowych, np. gruszy, jabłoni, leszczyny, czy buku.

Co pije chomik?
Chomiki muszą mieć stały dostęp do wody pitnej. Warto umieścić w klatce specjalny pojemnik. Wodę należy wymieniać codziennie.
Produkty, którymi nie wolno karmić chomików
Chomiki mogą jeść różne produkty, niektóre w ograniczonych ilościach. Są jednak i takie, których nie wolno podawać tym gryzoniom. Wśród nich są następujące: bakłażan, cebula, awokado, czosnek, ciecierzyca, bób, kapusta pekińska, mango, rzodkiew, szpinak, soczewica, surowe ziemniaki, brukselka, fasola, kapusta, granat, por, szczaw, szczypior. Chomiki nie mogą jeść również rabarbaru, liczi i cytrusów.
Jeśli któryś z tych produktów zostanie zjedzony przez chomika, zwierzak ten może mieć poważne problemy układu pokarmowego. W najgorszej sytuacji grozi to nawet śmiercią.
Z tego samego powodu chomiki nie powinny jeść produktów przetworzonych, w tym gotowych wędlin, słodyczy i przekąsek.
Cenne wskazówki dotyczące żywienia chomików
Dietę chomika należy rozszerzać stopniowo. Dobrze jest wiedzieć, czym gryzoń był karmiony w sklepie. Przez pierwszy tydzień najlepiej nic nie zmieniać w jego diecie, aby oswoił się z nowym miejscem.
Chomiki śpią w dzień, a w nocy prowadzą aktywny tryb życia. W związku z tym najlepiej karmić je wieczorami.
Chomiki tak jak ludzie, mają swoje upodobania żywieniowe. Warto więc przyjrzeć się swojemu pupilowi, aby sprawdzić, co lubi, jakie produkty podpasowały mu bardziej, a za czym nie przepada. Dzięki temu łatwiej będzie przygotowywać codzienne posiłki.


Co je chomik syryjski?
Chomik syryjski jest mniej towarzyski niż dżungarski. Jest też większy, gdyż osiąga od 15 do 20 cm długości. Żyje 2-3 lata. Jego sierść może mieć kolor beżowy, kremowy i złocisty.
Chomik syryjski chętnie zjada ziarno typu: pszenica, owies i proso. Można żywić go również ziarnami dyni i słonecznika, choć w niewielkich ilościach, ponieważ są oleiste, a co za tym idzie tłuste i tuczące. Dla chomików syryjskich należy podawać siano i suszone zioła. Pożywienie to można pozyskiwać samodzielnie, ale tylko z miejsc czystych, ekologicznych, pozbawionych spalin i zanieczyszczeń. Produkty te dostępne są także w sklepach zoologicznych. Warzywa, które lubią chomiki syryjskie, to marchewka, rzepa, pomidor, buraki, pietruszka i dynia. Ponadto można je karmić słodką papryką, ale bez gniazd i białych części. Polecane owoce dla chomików syryjskich to gruszki, jabłka, banany, truskawki, maliny, arbuzy, porzeczki. Zielenina, którą lubią, to mniszek lekarski, babka lancetowata, szałwia, rumianek, bazylia, stokrotka, bazylia i malwa. Odpowiednie białko zwierzęce dla chomików syryjskich to przede wszystkim larwy mącznika. Jednak chętnie też zjedzą gotowany drób i gotowane jajka.
Co je chomik dżungarski?
Chomik dżungarski jest bardzo towarzyski i sympatyczny. Ma długość około 9 cm, a żyje średnio ok. 1,5 roku. Jego sierść może mieć kolor jasnopopielaty, a jego grzbiet zdobiony jest ciemniejszą pręgą.
Odpowiednie ziarno dla chomika dżungarskiego to owies, pszenica, proso i żyto. Zwierzak ten chętnie zje pestki dyni i słonecznika. Siano nie jest podstawą chomiczej diety, ale jego obecność w codziennej diecie jest bardzo ważna. Lubiane przez niego warzywa to marchewka, dynia, cukinia, seler i rzeżucha. A jeśli chodzi o owoce, chomiki dżungarskie chętnie jedzą jabłka, gruszki, banany i truskawki, melony oraz arbuzy. Odpowiednie dla nich produkty pochodzenia zwierzęcego to kawałki chudego indyka, choć również larwy mącznika, chrząszcze oraz świerszcze i szarańcze. Można karmić je też gotowanym jajkiem, tylko w niedużej ilości.
Jadłospis chomika
Jadłospis chomika powinien być urozmaicony. Posiłki muszą zawierać ziarna, owoce, warzywa, produkty białkowe, zioła i chwasty, a także produkty twarde i wodę. Tworząc codzienny jadłospis dla swojego pupila, warto zaobserwować, co lubi bardziej, za czym nie przepada. Dzięki temu będzie chętnie spożywał posiłki, a co za tym idzie, rósł oraz cieszył się dobrym zdrowiem, samopoczuciem i atrakcyjnym wyglądem.
Chomiki należy karmić raz dziennie. Porcja pokarmu nie powinna być zbyt duża. Przykładowy posiłek to nieduża porcja ziaren oraz pokrojonych warzyw lub owoców. Jeżeli chomik nie zje warzyw czy owoców do 4 godzin, należy zabrać je z klatki.
Co je chomik – w skrócie
Poniżej najczęściej zadawane pytania:
Tak, ale w kontrolowanych ilościach.
Tak, gotowane na twardo, nawet kilka plasterków.
Chomiki nie jedzą mięty.
Chomiki nie mogą jeść przede wszystkim produktów solonych, krakersów, paluszków, cebuli, czosnku, czekolady, cytrusów, słodyczy, surowej fasoli, awokado, ciecierzycy, bakłażanów, granatów, brukselki, liczi, kapusty, soczewicy, rabarbaru, rzodkiewki, mango.
Tak, w niewielkich ilościach.
Tak, ale tylko bez laktozy.
Nie. Może powodować biegunkę.
Średnio 1,5 roku.
Chabry, bławatki, rumianek i hibiskus.
Głównie suszone.
Np. babkę lancetowatą, mlecz i trawę, w tym zioła.
Tak, małe ilości.
Niektóre chomiki żyją nawet 5 lat.
Gałązki drzew owocowych, np. gruszy, jabłoni, leszczyny, czy buku.
Tak, w ograniczonej ilości.
Chomik musi mieć stały dostęp do świeżej wody.
Orzechy ziemne, nerkowca, pistacje, laskowe.
Tak, larwy mączniaka.
2-4 sztuki.