Jak chronić szynszyle przed upałami?

Jak chronić szynszyle przed upałami?

Każdy opiekun szynszyli powinien zabezpieczyć je przed upalnym latem. Upały nie tylko są dla nich niekomfortowe, ale również mogą bezpośrednio zagrażać życiu gryzonia. Gdy temperatura pomieszczenia, w którym znajdują się szynszyle przekroczy 22’C należy wprowadzić chłodzenie szynszyli. Szynszyle w przeciwieństwie do nas mają na sobie grube futerko, które dodatkowo trzyma temperaturę ich ciała. Przegrzewając się może dostać udaru, grozi on śmiercią zwierzęcia.

Jak zatem chronić szynszyle przed upałem?

Należy przede wszystkim zamykać okna o wczesnej godzinie, tak aby ciepłe powietrze nie wpadało do pomieszczenia. Okna powinniśmy również zasłonić żaluzjami, roletą lub materiałem nieprzepuszczającym promieni słonecznych. Warto zabezpieczyć się w wentylator lub wiatrak, którego wiatr skierowany powinien być w ścianę – nie wolno ustawiać go bezpośrednio w stronę klatki. Gdy to nie pomaga, trzeba wdrożyć bezpośrednie chłodzenie szynszyli w środku klatki. Najlepszym sposobem chłodzenia są zamrożone wkłady chłodzące włożone w polar (mogą być skarpetki, poszewki lub specjalne poszewki chłodzące). Ważne jest, aby pilnować ciekawskich gryzoni. Często szynszyle lubią testować swoimi ząbkami „nowe gadżety”, które wkładamy im do klatki. Taki wkład kładziemy w ulubione miejsca przesiadywania swoich szynszyli, dzięki temu chętniej będą z nich korzystać.

Wybiegi powinny być skrócone do 30 minut. Podczas wysiłku ciało zwierzęcia się nagrzewa co przy wyższych temperaturach jest niebezpieczne. Wybiegi robimy zatem późnym wieczorem, gdy temperatura pomieszczenia jest mniejsza (pilnujemy by była ona niższa bądź równa 22’C). Jeśli temperatura nadal jest wysoka nie wykonujemy wybiegów.

Kąpiele w pyłku wulkanicznym możemy urozmaicić dając pyłek do lodówki na 30 minut przed jego podaniem. Dzięki temu szynszyle również się będą chłodzić.

Do klatki warto również włożyć tzw. kawałek kamienia. Może to być płaski kawałek granitu, marmuru lub specjalna płytka ceramiczna zakupiona w sklepie zoologicznym. Szynszyle uwielbiają na nich przesiadywać, a dodatkowo nie musimy ich wyciągać z klatki, gdy sezon letni się skończy. Takich kamieni nie musimy specjalnie chłodzić.

Czego zatem nie wolno robić?

Kategorycznie zabrania się chłodzenia wody lub wkładania do niej kostek lodu! Wystarczy, abyśmy codziennie wymieniali wodę w czystym poidełku na świeżą.
Nie wolno kąpać/chłodzić szynszyli za pomocą wody! Szynszyle to „suche” zwierzęta, co oznacza, że nie używają wody, aby utrzymać czystość swojego futerka lub do chłodzenia. Takie niepożądane działanie może zaszkodzić zdrowiu, a także życiu gryzonia.
Nie wystawiamy klatki na dwór! Szynszyle do zwierzęta typowo domowe, znaczy to iż ich pobyt na dworze jest zakazany. Nie wolno także „urozmaicać” im życia organizując wybiegi na dworze.
Jak więc widać upały dla tak delikatnych stworzeń jakimi są szynszyle, może wyrządzić wiele szkód. Dlatego powinniśmy zabezpieczyć nasz zwierzę przez ewentualnym zagrożeniem. Warto również obserwować zachowanie swoich szynszyli, wszelkie oznaki apatii, osowienia, braku apetytu, zmniejszonego oddawania bobków bądź moczu może sugerować nam chorobę zwierzęcia. W takim przypadku należy niezwłocznie udać się do weterynarza specjalisty zajmującego się zwierzętami egzotycznymi.

Share This :

Dodaj komentarz