Co jedzą szczury domowe?

Co jedzą szczury domowe?

Szczury mimo złej sławy są popularnymi zwierzętami domowymi. Inteligentnymi, towarzyskimi, a co najważniejsze, niekłopotliwymi w hodowli. Warto jednak zadbać o ich dietę, która pozwoli utrzymać je w dobrej kondycji. Należy pamiętać, że to, co jedzą szczury, wpływa również na ich wygląd.

Wśród ludzi istnieje przekonanie, że szczur może zjeść wszystko. Biorąc pod uwagę dziko żyjącego szczura, faktycznie tak jest. Teoretycznie zje to, na co się natknie, ale tylko, jeśli będzie bardzo głodny i zmuszony do zjedzenia czegokolwiek. Dieta szczura wpływa w głównej mierze na długość jego życia. Odpowiednio odżywiany, ma szansę na zachowanie zdrowia, a co za tym idzie, może żyć dłużej.

Czego nie powinno brakować w diecie szczura?

Szczur zje wszystko, co poda mu jego opiekun. Jednak dla jego zdrowia i komfortu, lepiej karmić go tym, co wartościowe. Należy mieć na uwadze, że zęby szczura rosną praktycznie przez całe życie, więc żywiąc się na przykład twardym pokarmem, będzie je powoli ścierać.

Karma podstawowa dla szczura

W diecie podstawowej powinny znaleźć się zboża. Najwygodniej jest sięgać po gotowe mieszanki, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby je przygotowywać samodzielnie. Dobre mieszanki powinny zawierać pszenicę, kukurydzę, a także słonecznik, ale w niezbyt dużej porcji, gdyż jest on bardzo oleisty. W składzie mieszanek nie może też brakować owsa, płatków kukurydzianych, jęczmienia, ryżu, gryki oraz płatków owsianych. Bardzo często mieszanki te są traktowane, jako podstawowe pożywienie szczura w ciągu dnia, czyli taki główny posiłek. Nie może być natomiast jedynym. Codzienną dietę trzeba obowiązkowo wzbogacić dodatkami, aby była ona z jednej strony dobrze zbilansowana, a z drugiej zaś zróżnicowana.

Dodatki do diety szczura

W diecie szczura muszą znajdować się warzywa, owoce, a także mięso. Zawierają one witaminy i składniki odżywcze. Wszystkie te produkty powinny być świeże. Owoce podawane szczurowi nie mogą mieć skóry, ani pestek, a warzywa, muszą być surowe, za wyjątkiem tylko dyni, fasoli, ziemniaków i grochu. Sporadycznie warto karmić go ugotowanym jajkiem na twardo, białym serem i jogurtem naturalnym. W diecie szczura nie powinno brakować mięsa, najlepiej chudego drobiowego i przede wszystkim ugotowanego.
Poza warzywami i owocami warto gryzoniowi podawać zioła. Są one nie tylko smaczne, ale i bardzo zdrowe. Wśród polecanych w szczególności znajdują się pokrzywa, malwa, rumianek, babka lekarska, cykoria, czy chociażby mniszek lekarski. Zioła korzystnie wpływają na odporność tych gryzoni. Są antyoksydantami, a także pobudzają apetyt, wspomagają trawienie i oczyszczają z toksyn.

Woda

Szczur powinien mieć stały dostęp do czystej wody. Najlepiej podawać mu ją w poidełku. W sprzedaży dostępne są bardzo różne poidełka. Warto zdecydować się na model z kulką w środku, która zapobiega kapaniu wody do wnętrza klatki. Pojemnik na picie powinien być myty każdego dnia i tak samo codziennie napełniany świeżą wodą.

Czego nie mogą jeść szczury domowe?

Szczur domowy nie może jeść wszystkiego. Są produkty, które mu zwyczajnie szkodzą. Należą do nich słodycze, kofeina, alkohol, sałata, zielone części pomidora, surowe ziemniaki, a także skórka awokado. Nie wolno podawać gryzoniowi cytrusów, ani też pestek owoców.

Jak karmić szczury domowe?

Szczury jedzą chętnie i duże ilości. Dlatego gdyby miały stały dostęp do pożywienia, zapewne jadłyby w nieskończoność i tyły. Nie powinno się również dokładać im jedzenia i ulegać, podając tylko to, co lubią, czyli to, co najtłustsze. Trzeba pamiętać, że owoce zawierają dużo cukru, więc również powinny je zjadać w ograniczonych ilościach. Dorosły szczur może zjadać od 12 do 18 g karmy dziennie. Dokładniejsza porcja jest zależna od jego wielkości. Samica na przykład może ważyć 250 g, a duży samiec nawet 700 g. Warzywa można podawać codziennie, ale w bardzo małych ilościach albo większą ilość co kilka dni. Mniej więcej 1/3 dziennej dawki suchej karmy. A owoce nie więcej niż 1/4 porcji suchej karmy.

Karma dla szczura domowego – jak wybrać gotową karmę?

Karma dla szczura powinna być jak najlepszej jakości. Taka będzie zawierać składniki odżywcze oraz witaminy. W gotowych karmach najczęściej znajdują się zboża, ryż, kasze oraz nasiona. Są jednak i takie mieszanki, które mają w składzie ryby, krewetki, a nawet drób i wołowinę. Należy unikać karm zawierających barwniki czy sztuczne aromaty, w tym wszelkiego typu ulepszacze. Żywność ta jest dostępna w różnej postaci, w formie dropsów, płatków, a także musli. W dziennej porcji posiłku powinny znajdować się węglowodany, biało, tłuszcze, witaminy i błonnik.

Co jedzą szczury domowe – najczęściej zadawane pytania w jednym miejscu

Są produkty żywieniowe, których nie może brakować w diecie szczura domowego, ale i takie, których w sposób szczególny gryzoń musi się wystrzegać. Poniżej podsumowanie, co szczur może, a czego nie powinien jeść.

Tak, ale bez zielonych części.

Tak, ale w bardzo małej ilości, ponieważ chleb zawiera sól, która im szkodzi.

Tak, mięso powinno być podstawowym składnikiem diety.

Tak, ale w małych ilościach.

Tak, tylko słodką.

Tak, w małych ilościach. Choć nie są zalecane.

Nie. Masło orzechowe zawiera dużą ilość soli, która mogłaby mu zaszkodzić.

Tak, ale pochodzące z pewnych źródeł, naturalne i najlepiej z dodatkiem innych roślin.

Szczury w zasadzie zjedzą wszystko, co zostanie im podane. Mogą i chętnie jedzą mięso, gotowane jajka, ziarno, warzywa, owoce i zioła, a także gotowe przysmaki dostępne w sklepach z asortymentem dla zwierząt.

Tak, ale tylko samice i w małych ilościach.

Szczur w wielkim skrócie może jeść mięso, warzywa, owoce i zioła. Nie należy natomiast podawać mu przede wszystkim słodyczy, kofeiny, alkoholu, sałaty, zielonych części pomidora, surowych ziemniaków, cytrusów oraz pestek owoców.

Karmę dla szczurów domowych, owoce, warzywa, orzechy, pestki, mięso, jajka, ryby i mączniki, a dodatkowo makarony, płatki kukurydziane i ryż.

Bazylia, mięta, pietruszka, rozmaryn, stokrotka, koper, melisa, pokrzywa, rumianek.

Share This :

Dodaj komentarz

Szukaj