Świnki morskie kochają jeść! I to dosłownie wszystko. Jeśli więc planujesz przygarnięcie pod swój dach tego uroczego gryzonia, zadbaj o jego jadłospis. Dzięki temu przez kilka najbliższych lat będziesz cieszył się towarzystwem zdrowego i szczęśliwego zwierzątka. Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę? Co może jeść świnka morska? Podpowiadamy!
Dlaczego właściwie zaopatrzony paśnik dla świnki morskiej jest tak ważny?
Świnki morskie (a właściwie kawie domowe) są prawdziwymi łakomczuchami! Niestety, mają również wrażliwy układ pokarmowy. Jak łatwo możesz się domyślić, takie połączenie często kończy się kłopotami. Jeśli nie zadbasz o właściwy jadłospis świnki morskiej, możesz doprowadzić zwierzaka do otyłości.
Otyłość u świnki morskiej skutkuje licznymi problemami: najczęściej pojawiają się kłopoty z zębami (otyłe świnki rzadziej jedzą siano, na którym zwykle zwierzaki ścierają stale rosnące zęby). Częste są też dolegliwości zw. z kręgosłupem i stawami, a zwierzątko może nawet zachorować na cukrzycę. Dlatego też poprawna hodowla świnek morskich to przede wszystkim ogromna dbałość o ich dietę. A to, wbrew pozorom, wcale nie jest trudne!
Co jedzą świnki morskie? Podstawa diety gryzoni
Idealna dieta dla świnki morskiej jest niezwykle bogata w… siano! Postaraj się, by Twój pupil miał stały dostęp do wody i właśnie tego przysmaku. Chrupanie sianka pomoże prosiaczkowi ścierać stale rosnące zęby trzonowe, usprawni też procesy trawienne (siano jest bogate w błonnik). Jakie powinno być siano dla świnki morskiej?
- wybieraj sianko zielone, pachnące i miękkie;
- jeśli siano dla świnek morskich zbierasz samodzielnie, sprawdź, czy nie zawiera ono łodyg innych roślin, chwastów, szczątków owadów lub po prostu śmieci;
- idealnie, jeśli siano jest mieszanką różnych traw. Najlepiej, gdy w składzie znajdzie się tymotka, kupkówki czy kostrzewa;
- uważaj na lucernę w składzie siana! Młoda lub ciężarna świnka morska może objadać się tą rośliną bez ograniczeń, ale otyłe zwierzaki zdecydowanie muszą jej unikać (lucerna zawiera dużo białka);
- siano dla świnek morskich nie może być wilgotne, pylące, a zwłaszcza — spleśniałe.
Jeśli nie znasz gatunków traw albo nie masz ochoty na wycieczkę na łąki, spokojnie! Sianko dla świnki morskiej możesz po prostu zakupić w sklepie zoologicznym.
Karma dla świnki morskiej ze sklepu — czy trzeba podawać mieszankę?
Karmy dla świnek morskich, które możesz zakupić w sklepie zoologicznym to jeden z ważniejszych elementów diety świnki morskiej. Dlaczego? Organizm świnki morskiej nie ma zdolności do magazynowania witaminy C. Niedobór tej witaminy może doprowadzić do poważnych problemów np. krwawienia dziąseł lub wypadania zębów prosiaczka. Aby temu zapobiec, dieta świnki morskiej powinna być bogata w witaminę C.
Możesz próbować naturalnej suplementacji, podając swojej śwince warzywa bogate w wit. C (np. paprykę lub pietruszkę). Prostszym sposobem jest jednak wybór karmy dla świnki, w której składzie znajdzie się odpowiednia ilość nie tylko witaminy C, ale również makro- i mikroelementów.
Jak wybrać odpowiednią karmę dla świnki morskiej?
Właściwie dobrane jedzenie dla świnki morskiej ze sklepu zoologicznego to takie, które:
- ma postać granulatu. Taka forma sprawi, że Twoja świnka zje cały posiłek, a nie ograniczy się jedynie do wybrania z miski co smaczniejszych kąsków;
- zawiera jak najmniej ziarna (a najlepiej nie ma go w składzie w ogóle!);
- jest bogata w witaminę C oraz włókna (najlepiej, gdy jest ich więcej niż 10%).
Jakie zielonki i zioła dla świnki morskiej najlepiej wybierać?
Do codziennej diety świnki morskiej, poza sianem i karmą, możesz też włączyć zioła i zielonki. Czym są zielonki? Pod tą nazwą kryją się zielone części popularnych warzyw, np. natka pietruszki, seler naciowy, liście buraka. Świnki morskie chętnie zjedzą każde z nich! Zrezygnuj jednak zupełnie z podawania pędów i liści pomidorów (dla gryzoni są toksyczne!). Ostrożnie też — i w małych ilościach! — dodawaj do diety świnki zielonki bogate w szczawiany, tj. szczaw i szpinak.
Zioła możesz za to podawać świnkom morskim bez ograniczeń! Prosiaczki chętnie je zjadają, a przy okazji uzupełniają dietę w cenne witaminy, mikroelementy oraz błonnik. Jakie zioła wybierać? Masz pełną dowolność! Popularne opcje to tymianek, mięta, pokrzywa czy rumianek.
Jakie owoce może jeść świnka morska?
Czy świnka morska może jeść truskawki? A banana? Takie pytania wśród początkujących hodowców padają bardzo często. Jak więc to jest? Jakie owoce może jeść świnka morska? Odpowiedź jest prosta: wszystkie! Warto jednak, abyś rzadziej podawał te z nich, które są bogate w cukry (np. winogrona) lub tłuszcze (kokos).
Niektórzy hodowcy uważają, że świnki morskiej w ogóle nie powinno się karmić owocami. Jednak, z uwagi na obecne w nich witaminy i mikroelementy, warto, aby jadłospis świnki morskiej zawierał również owoce. Podawaj je po prostu rzadziej niż inne produkty, w formie smakołyku lub nagrody.
Jakie warzywa jedzą świnki morskie?
W menu świnki morskiej nie powinno zabraknąć świeżych warzyw! Możesz podawać je nawet codziennie, ale z umiarem. Przyjmuje się, że idealna dzienna ilość warzyw dla dorosłej świnki to nie więcej niż ½ szklanki.
Jakie warzywa je świnka morska? Wybór jest ogromny! Świnki mogą zajadać się wszystkim poza strączkami, ziemniakami i ostrymi warzywami (np. chrzan, cebula, czosnek).
Warzywa podawaj śwince morskiej dokładnie umyte i osuszone. Możesz serwować je pojedynczo albo zrobić sałatkę i pozwolić pupilowi samodzielnie zdecydować, na co ma ochotę.
Czego nie może jeść świnka morska?
Wiesz już, że świnki morskie nie powinny zajadać się niektórymi rodzajami warzyw czy zielonek. Czy są jeszcze inne ograniczenia? Niestety tak. Czego nie mogą jeść świnki morskie? Pełna lista produktów wygląda następująco:
- sałata masłowa i lodowa (łatwo wchłaniają metale ciężkie);
- grzyby;
- marynowane i przetworzone warzywa, np. kiszona kapusta, ogórki konserwowe;
- rabarbar;
- dowolne nasiona;
- ziemniaki w dowolnej formie;
- kapusta;
- groch, fasola;
- chrzan;
- cebula;
- czosnek;
- por;
- papryczki chilli;
- kwiaty ozdobne;
- przetwory owocowe;
- słodkie i słone przekąski.
Dieta świnki morskiej bywa naprawdę bogata i urozmaicona. Jeśli będziesz pamiętał, że przy układaniu jadłospisu tych niewielkich, bardzo łakomych gryzoni, najważniejszy jest umiar, z pewnością Twój pupil przez długie lata zachowa zdrowie. Karmienie świnki morskiej stanie się też przyjemnością: zarówno dla Ciebie, jak i Twojego zwierzaka!