Szczur – bardzo sprytne i mądre zwierzę

Szczur – bardzo sprytne i mądre zwierzę

Mimo rosnącej popularności szczurów jako zwierząt domowych wielu ludzi nadal ma wobec nich wiele uprzedzeń. Na przestrzeni lat powstało na ich temat wiele mitów i nieprawdziwych informacji. Wiele osób traktuje gryzonie bardziej jak szkodniki i zdecydowanie nie docenia ich możliwości. Jak się okazuje szczury to niebywale inteligentne stworzenia, które po odpowiednim przygotowaniu mogą być wspaniałym towarzyszem w życiu rodzinnym. Badania dotyczące ich mózgu wprawiają w niemałe osłupienie. Otóż okazuje się, że zarówno ilość komórek nerwowych, jak i otaczającej ich substancji jest bardzo podobna do mózgu ludzkiego. Umożliwia im to sprawne uczenie się, poznawanie nowych rzeczy i zapamiętywanie wielu informacji. Nie bez powodu są to zwierzęta, które mogą przetrwać nawet w bardzo ciężkich warunkach.

Fantastyczny uczeń i inteligentny obserwator

Dlaczego tak trudno złapać szczura w pułapkę? Gryzonie te skrupulatnie analizują każdą niebezpieczną dla nich sytuację i nie dają się dwukrotnie oszukać. Jeżeli zatem zwierzę wpadnie w nasze sidła i uda mu się z nich wydostać (co wbrew pozorom zdarza się często) to już nigdy więcej się do nich nawet nie zbliży. Jednocześnie szczury są inteligentnymi obserwatorami, których bardzo ciężko zmylić. To prawdziwi mistrzowie wyciągania wniosków logicznych – uczą się na błędach innych stworzeń i nie ryzykują na własną rękę.

Nauka sztuczek i komend

Czy tylko psy mogą z dumą prezentować nowo nabyte umiejętności? Jak się okazuje – wręcz przeciwnie! Szczury bardzo chętnie spędzają czas z właścicielem i cieszą się z każdej okazji do wykorzystania swoich szarych komórek. Dobrze wyszkolone szczury potrafią przychodzić, obracać się, wchodzić na dłoń i stawać na dwóch łapkach na zawołanie! Mało tego, gryzonie reagują na swoje imię. Szczególnie inteligentne osobniki szczycą się również umiejętnością aportowania czy przynoszenia małych przedmiotów. Czasami staja na wysokości zadania i wyciągają rzeczy z pudełka czy wspinają się po linie. Warto dodać, że nauka komend i sztuczek pomaga stworzyć nierozerwalną więź z opiekunem. Pamiętajmy jednak o delikatnym podejściu i nie forsujmy zwierząt wielogodzinnymi lekcjami. Szczury bardzo mocno przywiązują się do ludzi, dlatego okażmy im trochę miłości, a one zostaną z nami już na zawsze.

Węch na wagę złota

Nie od dziś wiadomo, że szczury mają niewyobrażalnie czuły węch. Potrafią dokładnie określić z której strony zapach dociera do ich nozdrzy. Jednocześnie rozpoznają jadalny pokarm, analizują wibrację ziemi i poruszają się nawet w całkowitej ciemności. Dzięki małemu noskowi gryzonie mogą też tworzyć własne ścieżki, na których nigdy się nie zgubią. Tak rozwinięty zmysł rekompensuje nawet stosunkowo słaby wzrok.

Jak się okazuje dopiero w momencie, w którym zrozumiemy, jak inteligentne są szczury jesteśmy w stanie w pełni je docenić. Ich rozwinięty mózg, doskonała pamięć i rozważne ruchy mówią same za siebie.

Share This :

Dodaj komentarz