Szynszyle to wyjątkowe zwierzęta, które potrzebują stałej opieki i towarzystwa. Przed podjęciem decyzji o przygarnięciu pod swój dach tego gryzonia należy zastanowić się i dokładnie poznać zobowiązania, których się podejmujemy. Zdrowie szynszyla powinno być dla każdego priorytetem, a zapewnienie mu najlepszych warunków – obowiązkiem. Czy wiesz, czego potrzebuje Twoja szynszyla? Chętnie odpowiemy na wszystkie możliwe pytania!
Jesteś tym, co jesz…
Dieta szynszyla jest podstawą jego dobrego stanu zdrowia. Mimo, że nie jest ona wyjątkowo skomplikowana, należy pamiętać o kilku ważnych aspektach.
Podstawą posiłków powinno być siano – to dobrej jakości, bogate w witaminę D i całkowicie suche. Ma ono pozytywny wpływ na układ trawienny i stanowi gwarancje dobrego samopoczucia gryzonia. Naszym szynszylom powinniśmy dostarczać siana codziennie, najlepiej o regularnych porach.
Nie pozwalajmy jednak, aby ich posiłki były monotonne. Możemy zdecydować się na mnóstwo dodatków, które dostarczą im potrzebnych witamin. Dobrym rozwiązaniem jest kupna, pełnowartościowa mieszanka dla szynszyli. Powinna ona być podawana codziennie, w małych ilościach. Kolejną alternatywą są (szczególnie uwielbiane przez szynszyle) zioła. Suszona pokrzywa, hibiskus, ziele mięty czy babka to tylko niektóre propozycje. Przeważnie zaleca się zakup gotowych zestawów wszystkich potrzebnych ziół, jednak jeśli czujemy się wystarczająco pewnie, możemy podjąć się poszukiwania odpowiednich ziół na własną rękę.
Patyczki w klatce szynszyla?
Pamiętajmy, że zęby szynszyla rosną przez całe życie. Ważne jest, aby żyjący w klatce gryzoń miał możliwość ścierania ich końcówek – idealnie nadadzą się do tego wysuszone patyczki czy gałązki np. brzozy czy jabłoni. Mają one dobry wpływ na zdrowie szynszyla, a dodatkowo posłużą mu jako świetna zabawka. Powinny one być podawane często, bo nawet codziennie.
Jeżeli chodzi o picie – czysta woda w zupełności wystarczy. Co ciekawe, szynszyle nie wypijają jej dużo. W naturalnym środowisku ich dostęp do niej jest ograniczony, co skutkuje małym zapotrzebowaniem na ten składnik diety. Gryzoń musi jednak mieć w klatce do niej nieograniczony dostęp.
Klatka azylem dla szynszyla
Szynszyle w swojej klatce spędzają znaczną część swojego życia. Ważne jest, aby była ona dobrze wyposażona i spełniała wszystkie wymagania tego gryzonia. Powinna być duża i wysoka. Postarajmy się zapewnić im dużo akcesoriów tak, aby zapobiec nudzie. Norki, legowiska, hamaki czy zabawki klatkowe wręcz muszą znaleźć swoje miejsce w mieszkaniu szynszyli!
Kolejnym ważnym dodatkiem, o którym właściciele często zapominają jest specjalny pojemnik z piaskiem. Spełniający role kuwety? Nie! Szynszyle uwielbiają urządzać sobie kąpiele piaskowe, które zapewniają im czystość i – co ciekawe – lśniący wygląd sierści. Wpływa to też dobrze na ich stan psychiczny. Szynszyla, która nie ma dostępu do kąpieli będzie szukała alternatywy we wszystkim, co w jakikolwiek sposób przypomina piasek.
Bardzo ważną częścią klatki jest też wybieg, który pozwoli szynszylom się wyszaleć i rozprostować nogi. Niewypuszczane z klatki mogą zacząć się buntować, a nawet podgryzać swoje akcesoria. Nie musi to się dziać codziennie – raz na dwa dni w zupełności im wystarczy. Zmęczone po wysiłku szynszyle często same powracają do swojej klatki na zasłużony odpoczynek.
Zdrowie psychiczne małych kompanów
Jako właściciele musimy pamiętać, że są to zwierzęta stadne. Umieszczanie w klatce tylko jednego osobnika jest dla niego prawdziwą mordęgą. Biorąc pod opiekę szynszyla tak naprawdę decydujemy się na co najmniej dwóch osobników tego gatunku. Pamiętajmy, że nawet silna relacja z człowiekiem nie zastąpi im swojego towarzystwa.
Gwarancją dobrej relacji szynszyla i człowieka jest odpowiednio przeprowadzony proces oswojenia. Z początku nieśmiałe gryzonie mogą stać się najlepszymi przyjaciółmi człowieka; na wszystko przyjdzie czas. Nie zmuszajmy do niczego naszych zwierzątek – stopniowo zapoznajmy je z zapachami panującymi w ich otoczeniu i swoim dotykiem. Pamiętajmy, aby przy każdym kontakcie z tym gryzoniem pozostać delikatnym; szczególnie unikajmy podnoszenia, które jest przez większość z nich wyjątkowo nielubiane.
Jeżeli szynszyla wygląda na smutną…
Szynszyla to gryzoń, którego niestety nie omijają liczne choroby. Typowymi objawami, które powinny zaniepokoić właścicieli są: ospałość, zmęczenie czy niechęć opuszczania legowiska czy norki. Powinniśmy wtedy niezwłocznie skontaktować się z weterynarzem, który odpowiednio zajmie się naszym kompanem. Pamiętajmy, że równie ważne są rutynowe kontrole weterynaryjne, które mogą zapobiec rozwijaniu się niektórych chorób w przyszłości.
Troska o szynszyle powinna być głównym obowiązkiem ich właścicieli. Gwarantujemy, że biorąc pod uwagę nasze rady zapewnicie Waszemu zwierzakowi to, co najlepsze. Korzystając i wdrażając w życie nasze sugestie, nie masz się czym martwić! Zostało Ci tylko cieszyć się obecnością Twoich małych przyjaciół!