Jeż pigmejski to wyjątkowy gryzoń, w którym zakochuje się coraz więcej osób. Przyciąga nie tylko swoim urokiem, ale i trwałością więzi nawiązywanej z właścicielem i niepodważalną, niekiedy nawet zaskakującą inteligencją. Decydując się na przygarnięcie pod opiekę jeża pigmejskiego należy poznać obowiązki, na jakie się jednocześnie zgadzamy. Jak wygląda życie z tym zwierzątkiem? Jaki tryb życia preferuje? Z chęcią opowiemy Wam więcej o tych cudownych stworzeniach!
Obowiązki i zobowiązania dobrego właściciela
Decyzja o przyjęciu pod swój dach jeża pigmejskiego powinna być odpowiednio przemyślana. Pamiętajmy, że posiadanie tego zwierzaka wiąże się z kosztami. Odpowiednie wyposażenie klatki, zapewnienie wysokojakościowych posiłków, wizyty weterynaryjne – to tylko niektóre, stosunkowo duże wydatki. Musimy zdać sobie sprawę, że nasze fundusze mogą w dużej mierze zostać przeznaczone na naszego nowego, wymagającego kompana.
Drugim ważnym aspektem jest poświęcany przez właściciela czas, którego każde zwierzę bardzo potrzebuje. Będziemy musieli dostosować się do trybu życia jeża i sprawić, że będzie on miał towarzystwo przynajmniej podczas części jego wolnego czasu. Bądźmy cierpliwi i wyrozumiali – nie pośpieszajmy naszych zwierząt i dajmy wystarczającą ilość czasu na przystosowanie się do otoczenia. To tylko niektóre aspekty, na które należy zwrócić szczególną uwagę – dobra opieka to większe zaufanie ze strony zwierzaka i większa chęć spędzania razem czasu…
Dzienna rutyna małego przyjaciela
Jak wygląda życie z jeżem pigmejskim? Na to pytanie wielu przyszłych właścicieli próbuje znaleźć odpowiedź. My przychodzimy Wam z pomocą i jesteśmy gotowi rozwiać wszelkie mity krążące wokół tego tematu.
Kluczową rolę odgrywa tutaj prowadzony przez nie tryb życia. Jeże pigmejskie to zwierzęta wieczorno – nocne. Oznacza to, że największą aktywność wykazują od ok. godziny 19 do rana. Pozostałą część doby zwyczajnie, chętnie przesypiają. Można je budzić wcześniej, jednak nie zaleca się wtedy przeprowadzania jakichkolwiek zabaw – jeże muszą się porządnie wyspać. Wieczorem jednak zaczynają się ich prawdziwe harce! Ważne jest, aby zapewnić im towarzystwo chociaż przez chwilę. Wieczorną porą możemy spokojnie wyjąć z klatki jeża i zacząć zabawę; głaskanie czy szczególnie uwielbiane przez nie bieganie po mieszkaniu to tylko niektóre możliwe formy aktywności! Jak wiemy, wszystko, co dobre kiedyś się kończy. Następuje czas, kiedy to my musimy udać się na zasłużony odpoczynek. Jak zachowuje się jeż sam w klatce?
Co w nocy robi jeż?
Dużo właścicieli decyduje się na ustalenie pory jedzenia po zgaszeniu świateł, kiedy jeżyk może zjeść w spokoju. Podkreślamy jednak, że nie jest to konieczność. Przestrzegajmy jednak zasady, aby podawać im posiłki o stałych porach.
Jeż po zgaszeniu świateł musi zostać spokojnie zamknięty w swojej klatce, która powinna być dobrze wyposażona. Te zwierzęta kochają ruch – ciężko będzie im wytrzymać w miejscu, gdzie nie będzie odpowiednich akcesoriów. Na rynku mamy dostępne mnóstwo gadżetów dla jeży, które Twój mały kompan z pewnością pokocha! Po długich zabawach i wysiłku są one gotowe na powtórny sen. Te zwierzęta same wybierają porę na zasypianie; w zależności od charakteru może to być wcześniejsza lub późniejsza godzina. Jedno jest pewne – gdy słońce zajrzy do Twojego okna, jeż będzie już pogrążony w śnie.
Jeżowe zachowania
Jeż pigmejski to zwierzę, które mocno posługuje się mową ciała. Z reguły nie wydają one żadnych dźwięków, istnieją jednak wyjątki. W pierwszych dniach możemy wręcz wyczuć ich niechęć – zwijanie się w kulkę i charakterystyczne fukanie to zachowania, które przejawia większość jeżyków. Mają one na celu odstraszenie nieznajomego (w tym przypadku opiekuna) i zachowanie od niego bezpiecznej odległości. Nie należy się jednak zrażać. Jeże potrzebują czasu na przystosowanie się do panujących warunków. Gwarantujemy, że dobrze przeprowadzony proces oswojenia poskutkuje zawiązaniem między zwierzakiem a człowiekiem silnej i prawdziwej relacji.
Jak widzimy, jeże pigmejskie mogą okazać się świetnymi kompanami. Czas spędzany z nimi nigdy nie będzie czasem straconym. Pamiętajmy, aby codziennie znaleźć chwilę na zabawę z naszymi zwierzątkami – czasami potrzebują one tego bardziej, niż nam się wydaje.