Jak zadbać o króliczego przyjaciela?

Jak zadbać o króliczego przyjaciela?

Króliczki to zwierzęta, które już od dłuższego czasu goszczą w wielu polskich domach czy mieszkaniach. Nie potrzebują dużo miejsca, są przyjazne i dobrze dogadują się z dziećmi. Jest to jednak zwierze, które jak każde inne potrzebuje uwagi i odpowiedniej troski. Decyzja o przygarnięciu pod swoją opiekę królika nie powinna być podejmowana pochopnie – musimy liczyć się z kosztami i ogromną odpowiedzialnością.

Króliki to niezwykle ciekawskie i energiczne stworzenia, które nie lubią nudy. Co ciekawe, uwielbiają one kontakt z człowiekiem. Wylegiwanie się u boku swojego właściciela jest ich ulubioną formą spędzania czasu. Nie przepadają jednak za podnoszeniem. Są to gryzonie żyjące stosunkowo długo – aż do 10 lat. Przed przygarnięciem pod opiekę królika warto poznać jego wymagania tak, aby w nowym domu żyło mu się najlepiej jak to możliwe!

Zdrowie na pierwszym miejscu

Niestety, króliki to dosyć chorowite zwierzątka. Często zdarza się, że ich złe samopoczucie jest widoczne gołym okiem. Ospałe, znudzone i smutne – tak można opisać króliki, którym coś dolega. Jeżeli zauważymy, że nasz zwierzak dziwnie się zachowuje, powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z weterynarzem.
Pamiętajmy, że rutynowe kontrole są równie ważne. Co jakiś czas powinniśmy sprawdzić ogólny stan zdrowia naszego małego kompana.

Równie ważne jak zdrowie fizyczne jest zdrowie psychiczne. Dla dobrego samopoczucia królika należy zapewnić mu odpowiednio wyposażoną klatkę. Nie jest to zwierze, któremu wystarczy poidełko i jedno legowisko. Należy zadbać o norki, hamaki i inne dodatki, które sprawią, że królik nie będzie się nudził pod nieobecność właściciela.

Królicza dieta

Ich dieta nie jest skomplikowana. Króliczki to zwierzęta, które są przystosowane do życia na łąkach. Trawa jest ich prawdziwym rarytasem, dlatego w diecie tego gryzonia nie może zabraknąć siana, do którego powinny one mieć stały dostęp. Warto zadbać o jego wysoką jakość – to dobrze suszone jest bogate w witaminę D. Jako dodatek do sianka można zdecydować się na ziarna lub warzywa (np. korzeń marchewki, pietruszki czy buraki), które mimo wszystko nie powinny zdominować diety. Do picia króliczkom w stu procentach wystarczy woda – zwykła z kranu lub kupna źródlana.
Jak widzimy, dieta tych zwierząt nie jest skomplikowana. Warto zadbać o najwyższą jakość produktów tak, aby nasze zwierzątka czuły się dobrze. Powiedzenie: „Jesteś tym, co jesz” idealnie opisuje to, na co powinniśmy zwracać uwagę.

Relacja z człowiekiem

Pamiętajmy, że niekiedy ważniejsze staje się zdrowie psychiczne, niż fizyczne. Dobra relacja z właścicielem świetnie wpływa na ich samopoczucie i sprawia, że zwierze czuje się bezpiecznie w nowym domu. Szczególnie w pierwszych dniach ważne jest, aby cierpliwie pozwalać królikowi na poznanie otoczenia. Są to gryzonie, które potrzebują czasu na przywyknięcie do warunków. Zacznijmy od pokazania im klatki i zapachów, a następnie powoli przejdźmy do delikatnego dotyku. Po dobrze przeprowadzonym procesie oswojenia możemy cieszyć się silną i trwałą relacją z naszym króliczkiem, który przy naszym boku będzie czuł się bezpiecznie.

Króliczki to niezbyt wymagające zwierzęta, które do pełnego szczęścia potrzebują uwagi i towarzystwa człowieka. Pamiętajmy, że decyzja o przygarnięciu pod swoją opiekę tego gryzonia powinna być przemyślana – podaruj swojemu zwierzakowi najlepsze możliwe warunki.

Share This :

Dodaj komentarz

Szukaj