Zabawy z małą myszką

Zabawy z małą myszką

Myszka to bardzo inteligentne i zwinne zwierzę, które wręcz uwielbia ruch i różnego rodzaju zabawy. Spędzanie całego czasu w klatce jest dla nich nieatrakcyjne i zupełnie nudne! Do pełnego szczęścia potrzebują ruchu i zabaw, które pozwolą im nie tylko rozprostować kości, ale i trochę pogłówkować. Jak zapewnić naszej małej myszce dobre warunki i o czym należy pamiętać? Odpowiemy na wszystkie Wasze pytania. Zacznijmy jednak od początku…

Myszka – sama w klatce czy z kompanem?

Mówiąc o nudzie u zwierząt często pierwszym, co przychodzi nam do głowy jest kolega w klatce. Kompan, z którym gryzoń będzie mógł się bez przeszkód bawić. Czy w przypadku myszek jest to dobre rozwiązanie? Jak się okazuje – niekoniecznie.

Faktem jest, że myszy to zwierzęta stadne. Dobrze odnajdują się w grupie innych osobników tego samego gatunku. Należy jednak uważać na pewne kwestie. Pierwszą z nich jest zasada, która mówi o niełączeniu ich w pary (samiec i samica). Myszy rozmnażają się naprawdę szybko, a większość właścicieli nie ma wystarczającej wiedzy na ten temat. Po drugie: samca lepiej pozostawić samego. Ci przedstawiciele są silnie terytorialnymi zwierzętami – między dwójką może dochodzić do ciężkich, nierzadko nawet krwawych starć. Jeżeli jednak chodzi o samice, lepiej czują się one w towarzystwie. Są przyjazne i dobrze odnajdują się nawet w dużym stadzie!

Zabawy tylko z oswojoną myszką

Jeżeli temat kompanów w klatce mamy już za sobą, ze spokojną głową możemy przejść do kontaktu z człowiekiem. Pamiętajmy, że nieoswojone myszki nie będą się dobrze bawiły w towarzystwie właściciela. Aby czuły się one komfortowo, należy je na początku przyzwyczaić do siebie i swojego dotyku. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z samcem czy samicą, oboje tak samo potrzebują delikatności i czasu. Jak więc dobrze oswoić myszkę?

Tak jak w przypadku większości gryzoni, główną role odgrywa tutaj czas i cierpliwość. Nasze myszki powinny na początku przyzwyczaić się do zapachu nowego miejsca i samego właściciela. Popularnym sposobem na oswojenie myszki z człowiekiem jest włożenie ręki do klatki i zwyczajne czekanie, aż zwierzak sam się nią zainteresuje. Możemy wykorzystać do tego smakołyki. Brzmi dziwnie? Gwarantujemy, że dzięki temu proces oswajania przebiegnie znacznie szybciej. Nie chwytajmy gwałtownie tych zwierząt, szczególnie w pierwszych dniach. Może to spowodować strach i stres w naszych nowych przyjaciołach, którego przecież za wszelką cenę staramy się uniknąć.

Jak myszka może bawić się z właścicielem?

Zabaw z właścicielem jest bardzo dużo! Zacznijmy od najzwyklejszego brania na dłoń i pozwolenia myszce przechodzić „z ręki na rękę”. Podbuduje to zaufanie i sprawi, że myszka przyzwyczai się do naszego dotyku. Możemy również (pod naszym czujnym nadzorem) naszego gryzonia wypuszczać na wolną przestrzeń. Po zabezpieczeniu wszystkich szpar, kabli czy innych obiektów, które mogłyby za bardzo zaciekawić sprytnego zwierzaka.

Dla naszego zwierzaka możemy również budować (szczególnie uwielbiane przez myszy) tory przeszkód czy labirynty. Będzie to świetna rozrywka, która również będzie okazją do ruszenia głową i pogłówkowania np. odnośnie wyjścia ze zbudowanego labiryntu. Możemy użyć tego, co akurat mamy pod ręką. Rolki po papierze toaletowym, klocki (np. lego) czy kartony sprawdzą się wręcz idealnie! Oczywiście, wszystko pod czujną kontrolą swoich właścicieli!

Jak myszka może bawić się sama?

Myszka żyjąca w klatce spędza większość swojego życia sama. Warto zainwestować w gadżety, które dostarczą jej rozrywki i sprawią, że myszka będzie lepiej czuła się sama ze sobą. Podstawowe wyposażenie będzie dla nich niewystarczające. Na rynku mamy dostępne mnóstwo całkowicie bezpiecznych opcji; labiryntów, wiszących mostków czy torów przeszkód. Własnoręcznie wykonane gadżety mogą okazać się nie najlepszym pomysłem. Ich konstrukcja może nie wytrzymać i np. się rozpaść, co może nieść za sobą niechciane skutki. Nie oznacza to jednak, że są one złym pomysłem – pod naszym czujnym okiem możemy spokojnie pozwalać zwierzakom na zabawę w wykonanych przez nas akcesoriach.

Jak widzimy, myszka to bardzo inteligentne zwierzę, dla którego zabawa jest bardzo ważna. Mamy mnóstwo możliwości, które możemy dobrać indywidualnie do preferencji naszego zwierzaka. Pamiętajmy, że każda myszka jest inna – na początku poznajmy jej upodobania, aby najlepiej dobrać zabawy!

Share This :

Dodaj komentarz