Czym karmić myszoskoczka?

Czym karmić myszoskoczka?

Myszoskoczki wbrew pozorom nie są wymagającymi zwierzątkami domowymi. Ich potrzeby są proste, a opieka nad nimi zazwyczaj nie przysparza problemów nawet początkującym hodowcom. Gryzonie te z natury są stworzonkami pustynnymi, a to z kolei rzutuje na ich nawyki żywieniowe. Myszoskoczki wymagają dość zróżnicowanej diety – dzicy przedstawiciele gatunku żywią się niemal wszystkim co znajdą na swojej drodze. Obecnie mamy dostęp do przeróżnych karm i mieszanek dla małych łakomczuchów, przez co właściciele często stają przed ogromnym dylematem. Jakie pożywienie dla myszoskoczka okaże się najlepsze? Na czym powinna opierać się dieta gryzonia, a czego powinien unikać?

Ziarno u podstawy mysiej piramidy żywienia

Nie ulega wątpliwości, że głównym składnikiem pożywienia myszoskoczków pozostaje ziarno zbóż. Producenci gotowej karmy nie szczędzą w swoich produktach owsa, pszenicy czy żyta. Ciekawym dodatkiem okazują się też zioła. Najlepsze będą te zebrane z ogrodu i zasuszone przez nas, ale zabiegani właściciele znajdą w sklepach zoologicznych gotowe propozycje. Prawdziwym przysmakiem okaże się mniszek lekarski, pokrzywa, krwawnik pospolity, mięta czy szałwia. Taka mieszkanka z pewnością dostarczy zwierzakowi potrzebnych witamin i mikroelementów.

Miłośnik świeżych warzyw i owoców

Każdy lubi urozmaicać swoje posiłki, dodawać do nich niestandardowe przyprawy czy po prostu przygotowywać smakowite desery. Dla myszoskoczków niemałym rarytasem okazują się świeże warzywa i owoce. Zwierzaki kochają przede wszystkim:

  • Jabłka,
  • Marchewki,
  • Kalafiory,
  • Sałatę,
  • Selera,
  • Brokuły

Wielu właścicieli idzie też o krok dalej i podaje małym lokatorom buraki, kalarepę, a nawet pietruszkę. Istnieją jednak również produkty zakazane. Pod żadnym pozorem nie podawaj gryzoniowi surowych ziemniaków, pomidorów czy rabarbaru.

Niewymagający łakomczuch

Myszoskoczki nie oczekują od nas wyszukanych posiłków. W pełni zadowalają się nie tylko gotową karmą, ale również siankiem czy trawą. Składniki tego typu mogą z powodzeniem stać się stałą częścią mysiego jadłospisu. Od czasu do czasu można podawać im ludzki pokarm. Kawałeczek żółtego sera czy ugotowanego jajka okaże się strzałem w dziesiątkę. Z daleka trzymajmy się jednak od produktów przetworzonych lub tych z dużą zawartością cukru. Czekolada i słone przekąski wywołują u gryzoni poważne problemy żołądkowe. Myszoskoczek chętnie zje też suchy chleb, płatki śniadaniowe, a przede wszystkim pestki słonecznika (nie za często).

Gałązki w diecie myszoskoczka

Każdy hodowca myszoskoczków przyzna, że podawanie gryzoniom gałązek wiąże się z wieloma pozytywnymi skutkami. Patyczki tego typu dostarczają im wielu potrzebnych składników odżywczych, w tym mikroelementów i celulozy. Stanowią jednocześnie swego rodzaju szczoteczkę do zębów! Myszoskoczki bardzo chętnie je obgryzają, przez co ścierają swoje siekacze i zapobiegają wielu chorobom. Śmiało zatem dodawajmy w codziennej diecie gałęzie wierzby, klonu czy topoli. Warto pamiętać jednak o tym, że nie wszystkie drzewa są dla gryzoni dobre – niektóre z nich okazują się trujące. Unikajmy między innymi jałowca, forsycji i młodych pędów jesionia.

Share This :

Dodaj komentarz