Jakie wyróżniamy rasy chomików?

Jakie wyróżniamy rasy chomików?

Chomiki są jednymi z najpopularniejszych zwierzątek domowych. Wybierane są ze względu na swój nietuzinkowy wygląd, kochany charakter i niewymagającą opiekę. Jednak wbrew pozorom nie wiemy o nich tak dużo! Rodzina chomikowatych jest ogromna i liczy sobie setki podgatunków, które z kolei występują w wielu odmianach. Poszczególne rasy różnią się od siebie nawykami, preferowanym otoczeniem oraz konkretnymi cechami charakteru. Przyszli właściciele zazwyczaj nie wiedzą, który zwierzak okaże się dla nich najbardziej odpowiedni. Jakie wyróżniamy zatem rasy chomików? Poniżej prezentujemy opis pięciu najczęściej wybieranych odmian!

Chomik dżungarski

Chomik dżungarski, zwany też syberyjskim waży jedynie od 20 do 45g, co czyni go jednym z najmniejszych przedstawicieli całego gatunku. Na wolności zamieszkuje jedynie stepy oraz tundry Syberii Zachodniej. Zwierzak nie zapada ani w sen zimowy, ani w letni. Na zimę przygotowuje się magazynując grubszą warstwę tkanki tłuszczowej. Rasa ta uważana jest za niezwykle otwartą i towarzyską. Chomiki syberyjskie są z reguły łatwe do oswojenia. Wyjątkiem okazują się osobniki uprzednio krzywdzone przez ludzi. Gryzonie, które pochodzą ze sprawdzonych hodowli czy sklepów zoologicznych są wspaniałymi towarzyszami dla dzieci i występują w wielu ciekawych ubarwieniach. Ostatnimi czasy dużą popularnością cieszy się chomik dżungarski zwany pandą, który charakteryzuje się nietypowym, czarno-białym ubarwieniem.

Chomik syryjski

Chomiki syryjskie zdecydowanie wyróżniają się na tle innych przedstawicieli rodziny chomikowatych. Gryzonie te są prawdziwymi gigantami, bowiem ważą od 100 nawet do 125 g. Przedstawiciele tej rasy przybyli do nas z Azji Mniejszej i zostali rozpowszechnieni w Polsce w latach 50. XX wieku. Zwierzaki charakteryzują się pięknym, różnorodnym ubarwieniem i dużymi, wystającymi oczami. Chomiki syryjskie mają słaby wzrok, ale bardzo czuły słuch i węch. Pomimo swojej żywiołowej natury i chęci do zabawy rasa ta jest raczej samotna. Zakup dwóch przedstawicieli tego samego gatunku do jednej klatki zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem. Co więcej, gryzonie ze względu na swoje rozmiary potrzebują równie dużej przestrzeni wokół siebie.

Chomik Roborowskiego

Chomik Roborowskiego to zdecydowanie jedna z najzwinniejszych i najinteligentniejszych ras chomików. Gryzoń wyróżnia się ogromną aktywnością oraz sprytem w czasie zabaw. Bez wątpienia pasuje do niego określenie „w małym ciele wielki duch”. Zwierzak posiada bardzo duży temperament, ma określone zasady i nie lubi jak ktoś zakłóca jego porządek. Może nie być najlepszym rozwiązaniem dla małych dzieci, bo nie lubi trzymania na rękach i nadmiernego głaskania. Z łatwością wymyka się nawet dorosłym i ucieka prosto do swojego legowiska. Osobniki tego gatunku są jednocześnie niezwykle małe i osiągają wielkość zaledwie 4 cm. Czy można oprzeć się tym uroczym kuleczkom? Zdecydowanie nie! Już od wielu lat chomiki Roborowskiego pozostają jednymi z najchętniej wybieranych zwierzaków domowych.

Chomik Campbella

Chomik Campbella znany jest też jako zabajkalski lub mandżurski. Ten mały gryzoń osiąga wielkość około 10 cm i waży w granicach 25 g. Zwierzaki słyną ze swojego miękkiego i jedwabistego futerka, które występuję w kilku różnych umaszczeniach. Obecnie można spotykać dzikich przedstawicieli gatunków na stepach Mongolii czy też w Chinach. Warto pamiętać, że stworzonko jest bardzo kruche, a każdy upadek nawet z pozornie małej wysokości może skończyć się tragicznie. Chomik Campbella nie wymaga jednak wielu zabiegów pielęgnacyjnych, przez co okazuje się idealny dla zabieganych właścicieli. Jedynym aspektem, na który należy zwracać szczególną uwagę są hipoalergiczne materiały na legowiskach czy w norkach. Gryzonie mają skłonność do wszelkiego rodzaju alergii; pokarmowej wziewnej, a przede wszystkim kontaktowej.

Chomik chiński

Wiele osób twierdzi, że chomiki chińskie są niezwykle nieśmiałe i strachliwe – nic bardziej mylnego! Kluczem do sukcesu okazuje się w tym wypadku cierpliwe oswajanie zwierzątka i przyzwyczajanie do częstego kontaktu z ludźmi. Gryzonie jeżeli chcą, to potrafią poruszać się z prędkością światła, uciekać do swoich norek i nie wychylać się przez długi czas. Udomowione osobniki okazują się jednak prawdziwym skarbem. Jednocześnie to zwierzątka terytorialne, dlatego trzymanie ich w grupach jest dość ryzykowne. Chomik chiński wyglądem przypomina chomika syryjskiego. Cechą odróżniającą go od kuzyna jest bez wątpienia czarny pasek biegnący wzdłuż grzbietu. Na uwagę zasługuje też jego pokaźny ogon, który umożliwia mu wspinanie się nawet na duże wysokości. Gryzoń ten jest niezwykle inteligentny i okaże się strzałem w dziesiątkę dla każdego cierpliwego i rozsądnego właściciela.

Share This :

Dodaj komentarz